הפארקים של פריז

פריז היא גן עדן של פארקים. כחלק מההתחדשות הגדולה של פריז במאה ה-19 שהוביל מתכנן העיר הברון אוסמן, שכיוון להוספת שטחים ירוקים עבור תושבי פריז בכל אחת מארבע הנקודות: צפון (פארק דה בוט שומון) מזרח (יער ונסן) מערב (יער בולון) ודרום (פארק מונסורי) וגם בליבה של העיר. וכיום תושבי פריז נהנים מהמון שטחים ירוקים וליתר דיוק 426 פארקים וגנים סה"כ. המגוון גדול והפארקים שונים זה מזה. בעמוד זה נפרט על הבולטים ביותר, אלה שלא כדאי לפספס.

פארק דה בוט שומון Parc des Buttes-Chaumont
הפארק היפיפה הזה ברובע ה-19 הוא הפארק השלישי בגודלו בפריז, משתרע על פני 250,000 מ"ר, וככל הנראה היפה מכולם (למרות שהתחרות קשה). בליבו של הפארק אגם מלאכותי, בלב האגם אי ועליו מקדש יווני. תוכלו לרבוץ (או להתגלגל) על הגבעות הירוקות המשקיפות אל העיר, לטייל בשבילי הפארק הפורחים ובשבילים נסתרים, להאכיל ברבורים על שפת האגם, להתפעל מהטיפוח וההקפדה, לעלות על הגשר המוביל אל האי, למצוא את המערה ואת המפל - מחזה מפתיע שיגרום לכם לשכוח שאתם בליבה של עיר גדולה וסואנת. בפארק יש גם בתי קפה ובר. אפשר בקלות לבלות בו שעות ארוכות. 2 תחנות מטרו סמוכות לפארק, שתיהן על קו 7B: תחנת Buttes-Chaumont ותחנת Botzaris

פארק מונסורי Parc Montsouris
פארק זה נמצא ברובע ה-14, בסמוך לקמפוס האוניברסיטה נפרש על פני 150,000 מ"ר. הוא ה'ריאה הירוקה' הדרומית פיסת טבע מלאה פריחה ושטחים ירוקים וצמחיה מתוכננת היטב, אגם שסביבו שבילי הליכה ורכיבה. קיוסק קטן ואיכותי שמוכר גזוז וקרפים מהם תוכלו להינות לצד שולחנות עגולים קטנים על שפת האגם, ומלא נישות של דשא מזמין לפיקניק או לאתנחתא קלה. תחנת המטרו הכי קרובה היא Porte d'Orleans קו 4.

פארק אנדרה סיטרואן Parc Andre Citroen
פארק זה נמצא ברובע ה-15 על גדות הסיין, כאן פעל מפעל המכוניות סיטרואן ועל כן שמו, הוא פארק מיוחד ומגוון ונחשב לפארק עתידני בשל תכנונו האדריכלי. הפארק מורכב מכמה חלקים הקרויים סדרות, כל סדרה שהיא חלק אחר בפארק מתייחסת לקשר בין צבע, אחד החושים, מתכת מסויימת ויום בשבוע. למעשה הפארק מתחלק למספר גנים הכוללים כדור פורח, גני משחקים, איזור של מזרקות מים מפואר שביניהם משחקים הילדים בימי הקיץ החמים, איזור סבוך של צמחיה - ממש ג'ונגל בזעיר אנפין, אוהל פרפרים, שבילים וספסלים הטובלים בירוק, גן סלעים ועוד. מאד כדאי לבקר. תחנת המטרו הקרובה היא Lourmel קו 8

ג'רדן דה פלנטס Jarden des Plantes
ברובע ה-5, על גדות הסיין נמצא הפארק המיוחד הזה. הוא למעשה גן בוטני המשתרע על שטח של 280,000 מ"ר. הפארק הוא בין הותיקים, שימש כגן צמחי מרפה של לואי ה-13 ובשנת 1640 נפתחו לציבור. בפארק פזורים גנים של צמחים שונים וחממות ביניהם החממה המקסיקנית הבולטת וגם גן חיות קטן, וכן ארבעת המבנים - אגפי מוזיאון ההיסטוריה של הטבע והם: המינרולוגיה, הפלאונטולוגיה, האנטומולוגיה והאבולוציה - זה האחרון מושך אליו מבקרים רבים - במבנה מרשים מאד תצוגה של מאות שלדים של בעלי חיים פרהיסטוריים. הביקור בפארק דורש כמה שעות לפחות. תחנת המטרו הקרובה Jussieu קו 7 וקו 10

פארק דה ברסי Parc de Bercy
נמצא ברובע ה-12 על גדות הסיין ומתפרס על פני 140,000 מ"ר. כל המתחם הוא מתחם מרתק וכולל את הרציף שמעבר לגשר ברסי. הרציף הוא איזור תוסס על גדות הנהר ומלא בבתי קפה ומסעדות אופנתיות שחלקן ממש על המים בתוך סירות וגם בריכה צפה על הסיין - בריכת ג'וזפין בייקר. הגשר מוביל אל הפארק שכולל שטחים ירוקים, מגרש סקייטבורד גדול, מתקני ספורט, הסינמטק של פריז, מזרקת מים מיוחדת, פארק פסלים מרתק ובקצה הפארק שוכן כפר ברסי, שדרה של בתי קפה וחנויות מהודרות ומיוחדות. אך ההפתעה הגדולה ביותר בפארק הוא הגן השוכן בתוכו:
גן יצחק רבין Jardin Yitzhak Rabin שהוא ללא ויכוח, הגן הכי יפה בגן. מחווה מרגשת של עיריית פריז. גן מופלא ומשורטט ביד אומן, גינון ברמה גבוהה, מקום קסום של שקט ויופי. נפלא!
תחנות מטרו קרובות: Quai de la Gare קו 6 - אל הרציף ממנו אפשר להמשיך אל הפארק ותחנת Cour Saint-Emilion קו 14 אל ברסי ווילאג'.

ג'רדינס ד'ול Jardins d'Ole
בין הרובע ה-18 לרובע ה-19, לאורך מסילת הרכבת הישנה הוקם ב-2007 פארק אקולוגי מקסים.

Zamir Sivan CEO