מולן רוז

מולן רוז', באנגלית Moulin Rouge, טחנת רוח האדומה. מהאטרקציות החשובות בפריז כבר הרבה שנים. המקום הפך לשם דבר עוד בתחילת דרכו והגיעו אליו רבים וחשובים גם מחוץ לפריז, נסיך ווילס למשל ב-1890. מולן רוז' ידוע כמקום הולדת ריקוד הקאן קאן, זהו ריקוד קשה ותובעני, חבורה של נשים הרוקדות זו לצד זו בשורה, שמלות וגרביונים כאשר מדי פעם מרימות את השמלות בצורה פרובקטיבית. הריקוד הוליד מאוחר יותר את הקברט.

המולן רוז' בפריז ממוקם ברובע ה-18 ומציע מופעים בסגנון קרקסי, לעתים עם חיות, נחשים, כלבלבים, מופעי ג'ינגולים למינהם וכמובן ריקודים מרשימים ומפתיעים, המקום מגיש גם ארוחות - שמפניה וניתן לרכוש כרטיס כולל של המופעים והארוחות יחדיו. מומלץ לפני הכניסה למועדון לטייל באזור, הרחובות מאוד יפים והאווירה קסומה.

המולן רוז' נבנה ב-1889 ע"י צ'ארלס זילדר וג'וזף אולר, שני אנשי עסקים ממולחים שרצו שהמקום יהיה מיועד גם לאוכלוסיה מהמעמד העליון, בקשו שהעשירים של פריז התערבו ברובע האופנתי. המקום היה בעל תפאורה נועזת ומינית והציע שמפניות, אוכל וריקודים פרובקטיבים, שילוב מצליח לכל הדעות וכך באמת היה, המקום צלח הצלחה די מידית. מולן רוז' בפריז משך אליו לא רק את המעמד העליון, אלא זה היה מקום מפגש של אנשי עסקים, אמנים, מעמד הפועלים, זרים בעיר, נשים מרשימות וכולם באו לשמוח, לרקוד, להתערב זה עם זה, לראות ולהראות.

התקופה בה הוקם המולן רוז' בפריז הייתה לתקופה של חידוש, שנוי, קדמה תעשייתית וחברתית, הפתיחה של המועדון הופעות הייתה למעיין שיא בנקודת זמן זו. התפאורה החיצונית, טחנת הרוח הייתה להשראה ולנושא יצירתם של ציירים רבים פוסט-אימפרסיוניסטים, בין השאר גם לתמונות ופוסטרים רבים, אשר פופולריים עד היום, הפוסטר הראשון שייך לצייר טולטוז לוטרק, צויר ב-1891. המולין רוז' היה לסמל הבוהמיה הצרפתית הפריזאית, זהו סמל מכובד מאוד, למרות שהחל את דרכו כשימוש לכינוי צועניים, חסרי בית קבוע ועבודה קבועה, המשך השנים השתנה והתייחס לאמנים, ( אמנים היו חסרי עבודה קבועה ), ולבסוף המילה התייחסה לאוכולוסיה, הן אומנותית והן תרבותית, חתרנית ואינטלקטואלית, אשר אהבה להראות בציבור ולהתרועע בזולת.

Zamir Sivan CEO