אזהרות למטייל בפריז

 פריז היא אחת מהערים הגדולות היותר בטוחות באירופה. שיעורי הפשיעה האלימה בעיר נמוכים למדי, אולם מתקיימות בה לא מעט גנבות של רכוש פרטי. באתרי תיירות עמוסים ובתחנות ההומות של התחבורה הציבורית ישנם כייסים ונוכלים שמבצעים שלל תחבולות יצירתיות על תיירים. בנוסף, רוב האזורים בעיר הם בטוחים אך ישנן מספר שכונות שפחות מומלץ לטייל בהן ועדיף להימנע מלהגיע אליהן בשעות החשכה.
על מנת לעבור את הטיול ללא הטרדות מיותרות או עוגמת נפש - עדיף להיות ערניים ולדעת למה לצפות. מדריך זה יספק לכם את המידע הרלוונטי ביותר עבור טיול בטוח ונעים בפריז:

 גנבים וכייסים במקומות ציבוריים כמו בכל עיר בעולם שמלאה בתנועה גדולה של תיירים ומקומיים, גם בפריז מתרחשות גנבות רכוש לאורך כל שעות היום. על מנת להגן על עצמכם ולהסתובב בבטיחות מרבית, תוכלו להשתמש בעצות האבטחה הבאות. אלו הם מספר כללי אצבע שחשוב ליישם כדי לשמור על הציוד ועל שלוות הנפש שלכם:

* השאירו את רוב חפצי הערך שלכם בבית המלון או בדירה ששכרתם.
* הסתובבו עם חגורת כסף, והשתדלו לקחת אתכם סכומים לא גבוהים (עד 80-100 יורו).
* באזורים עמוסים וברכבות סחבו את התיקים שלכם מקדימה ולא על הגב.
* תישארו ערניים ולעולם אל תשאירו ציוד ללא השגחה במקומות ציבוריים.
* הצניעו את הארנקים ודברי הערך שלכם בתוך תרמילים ולא תיקי-כתף, שקל יותר לחטוף.
* אל תתנו לאנשים להסיח את דעתכם באזורים עמוסים, ואל תתפתו לסייע לכל אחד ברכבות. 

 אזורים ושכונות מסוכנים בפריז בשעות האור רוב האזורים בפריז הם נעימים ובטוחים לטיול והסתובבות, אולם ישנן מספר שכונות שעדיף להימנע מלהגיע אליהן. כמו כן, לאחר רדת החשכה מוטב לנקוט בזהירות ברחובות נידחים ולא לטייל באזורים מסוימים. אזורים שכדאי להימנע מהם בשעות הלילה או אם מטיילים לבד הם :

 Les Halles,Gare du Nord, Chatelet ו-Stalingrad. זאת מכוון שנרשמה בהם פעילות פשע על רקע לאום ודת. זאת ועוד, עדיף שלא להגיע לפרברים בצפון פריז בשעות החשכה.
הימנעו אם כן ממחוזות מספר 18 ו-19 בלילה, סביב אזור Marx Dormoy, La Chapelle ו-Porte de la Villette.
במידה ואתם מבקרים באזורים אלו חשוב לשמור על פרופיל נמוך, לא לענוד תכשיטים או שעונים יקרים ולא להבליט סממני דת. זאת מכוון שיש לדאבוננו עלייה בשיעור פשעים אנטישמיים בחלק ממקומות אלו. 

 מוניות בלתי מורשות, ישנן מוניות ולימוזינות פרטיות שנוהגות ללא הרשאה, נהגיהם מציעים לתיירים נסיעה במחיר נמוך יותר בתואנה שהלקוחות שהזמינו אותם לא הגיעו. לאחר כמה דקות נסיעה הנהג פונה לשכונה לא ידועה ודורש סכום כסף גדול יותר, אחרת לא ישיב את הנוסעים לאזורים הבטוחים. התופעה הזו מתרחשת בעיקר בנמל התעופה.
כדי להימנע מכך תוכלו להקפיד ולעלות רק על מוניות שנמצאות באזורים הרשמיים של העלאת נוסעים בשדה התעופה ומחוץ לתחנות הרכבת. בתוך העיר תוכלו לעצור מוניות מחברות ידועות ומומלצות, למשל: Alpha Taxis, Les Taxis Bleus ו- Taxi G7. כמו כן, זכרו לבקש שיפעילו מונה על פי חוק.

גנבות בכספומטים, כאשר אתם ניגשים למשוך כסף ממכונות הכספומטים עליכם לנהוג במשנה זהירות. ישנם מקרים בהם נוכלים מתקרבים לתייר, ומציעים לסייע לו להבין כיצד להשתמש במכונה, אך בזמן קבלת השטרות הם חוטפים אותם ונעלמים בריצה. תחבולה נוספת היא כשגנב ממתין מאחורי אדם שמושך כספים, ומשנן את ספרות הקוד שהוא מקליד. לאחר מכן הוא חוטף ממנו את כרטיס האשראי ויש לו את כל הפרטים כדי להשתמש בו במהירות במקום אחר. על מנת להימנע ממקרה כזה עליכם לסרב בנחישות לקבל עזרה בתפעול הכספומט, שימרו על המרחב הפרטי שלכם והצניעו את הקלדת הקוד הסודי שלכם. במידה והסתבכתם אתם יכולים לפנות לבנק מקומי ולבקש עזרה מהפקידים. 

תחבולות, "הטבעת" ו"הצמיד" הונאה נפוצה בפריז היא של נוכלים באזורים המתוירים, שפונים לקרבנות הגניבה שלהם בהצעות משונות ובצורה אינטנסיבית. כך למשל ישנה תחבולה שבה הגנב הולך מול תייר ומרים מהרצפה (רגע לאחר שהפיל) טבעת נוצצת. הגנב מתפעל מהמציאה שלו ומראה אותה בסקרנות מדומה לתייר, ולאחר מכן מציע לו לקנות אותה ממנו כי אין לו מה לעשות איתה. אל תיפלו לפח הזה, זוהי טבעת מתכת זולה.

הונאה נוספת ופופולרית לא פחות, היא שבחורים צעירים פונים אל תיירים ובזריזות מציגים בפניהם צמידי בד צבעוניים וקושרים להם אותם על פרק כף היד. הנוכלים מנסים למצוא חן ומעמידים פנים חנפניות  ולאחר מכן דורשים לקבל תשלום גבוה על ה"מופע" והמזכרת שלהם. ההתנהגות ההולמת במקרה כזה, תהיה להסיט מיד את הזרועות שלכם, לסרב בנימוס ובתוקף ולהתרחק מהם.

גנבות במטרו, רכבות המטרו הן דרך מעולה להגיע ממקום למקום בפריז, אך יחד עם זאת יש להיות ערניים לסכנות הטמונות בנסיעה בהן. בשעות העומס ישנם המוני נוסעים וחשוב להיות עם האצבע על הדופק בנוגע לכל מה שקשור לרכוש הפרטי שלכם. לפניכם מספר תרמיות נפוצות שמוטב להכיר כדי להימנע מליפול בהן: קניית כרטיסים לתחבורה ציבורית, ישנם נוכלים שמציעים ביוזמתם לסייע לתיירים לרכוש כרטיסי נסיעה במכונות האוטומטיות בכניסה למטרו או לרכבות ה-RER. לרוב הם טוענים שכרטיסי אשראי זרים אינם עובדים (לפעמים זה נכון), ולכן ישלמו בכרטיס המקומי שלהם  עבורכם. הבעיה היא שהם דורשים מהתיירים סכום מזומן גבוה יותר מעלות הכרטיסים שהם קיבלו, בתואנה שזהו כרטיס לנסיעות מרובות על אף שאין זה כך. ההונאה הזו מתרחשת בעיקר באזור תחנת הרכבת "Gare du Nord" העמוסה. כדי להימנע מכך הקפידו לשלם במכונות רק בכרטיס האשראי שלכם, או לקנות מדלפקי המכירה. אם מישהו מציע לשלם עבורכם, פשוט סרבו בנימוס.

גנבת ארנקים, תחבולה ידועה נוספת מתבצעת על ידי שני גנבים, האחד מפיל בכוונה משהו על הרצפה ברכבת (כמו טלפון נייד, מטבעות וכו'), ונוסע תמים מתכופף לסייע לו להרימו. באותו רגע נחשפים הכיסים של הנוסע והנוכל השני שולף מתוכם ארנק ויורד מיד מהקרון כשהדלתות נסגרות. הגנב הראשון מעמיד פנים מופתעות ואף מנסה "לעזור" לקרבן לחפש את דברי הערך שלו. על מנת להימנע מכך השתדלו להמעיט בנסיעות בשעות העמוסות במיוחד ברכבת, שמרו היטב על החפצים שלכם בתוך כיסים פנימיים ותיקים מבלי לחשוף את הפתחים שלהם. בנוסף הפעילו את שיקול הדעת שלכם ואל תעזרו לכל אחד שנופלים לו דברים על רצפת הרכבת. 

גנבת טלפונים ניידים, ישנה תופעה של גנבת טלפונים סמוך לזמן פתיחת וסגירת הדלתות במטרו. הגניבה מתבצעת כאשר אדם פלוני משוחח בטלפון שלו מבלי להיות ער למתרחש סביבו, כשהדלתות עומדות להיסגר הגנב חוטף לו את המכשיר מהיד ובורח במהירות אל הרציף. כדי להימנע מכך השתדלו לא לעמוד/לשבת קרוב לדלתות הרכבת, דחו את השימוש במכשירי הטלפון לזמן נסיעת הרכבת ולא בעצירות שלה והחזיקו אותם חזק ולא ברפיון. 

 גנבת תיקים, עדיף לא להניח את התיק שלכם על הקרקע. היו מקרים בהם גנבים עצרו לקשור את שרוכיהם לצד התיק, וכשקמו לקחו אותו איתם. תסריט נוסף הוא שבזמן שלפני סגירת הדלתות במטרו, גנב גורר במהרה את התיק ויוצא איתו בעוד שהרכבת ממשיכה לנסוע עם בעליו החוקי של התיק. הדרך הטובה ביותר לשמור על התיקים, היא לשים אותם עליכם מקדימה ולאחוז בהם, או  במידה שהם גדולים להניח אותם בין הרגליים (ולא בצדדים) ולהיות מודעים למתרחש סביבכם.

Zamir Sivan CEO